Kto do nehnuteľnosti investoval pred rokmi, alebo si stihol zabezpečiť vlastné bývanie, ten si pri dnešnej situácii rýchleho rastu cien určite vydýchol. Rastú aj ceny materiálov, s čím súvisia komplikácie pri rekonštrukciách a nových stavbách. Podľa NBS sa minulý rok zvýšili ceny nehnuteľností medziročne v priemere o 18,7%. A keďže je dopyt vyšší ako ponuka, tak ceny klesať nebudú. Preto ak váhate nad investovaním do vlastného bývania a vyčkávate na klesanie cien, tak to nie je veľmi šťastné rozhodnutie. Teraz je ten správny čas, pretože rastú ceny nehnuteľností, aj ceny materiálov, aj ceny energií a aj hypotekárne úvery sú drahšie. Vďaka možným vyšším úrokovým sadzbám v budúcom roku, budú hypotéky menej dostupné.

Ak máte záujem o kúpu nehnuteľnosti, nemali by ste dlho čakať. Aj keď sa v budúcom roku očakáva miernejší rast cien, stále je to rast. Pretože aj keď je ponuka nepostačujúca dopytu. ľudia majú svoje limity. Pre majiteľov nehnuteľností je však ďalší rast cien dobrou správou. Aj keď v budúcom roku miernejší, odhadom od 5 do 10%.

Aj keď boli úroky na Slovensku rekordne nízke, bojom NBS s infláciou je zvyšovanie úrokových sadzieb. Takže zdražovanie. Dôležitá je preto fixácia na čo najdlhšiu dobu. Alebo prenesenie úveru do takej banky, ktorá ju poskytne. Odporúčame taktiež nebrať si zbytočne vyššiu hypotéku než skutočne potrebujete. Neviete, čo budúcnosť prinesie a či nebude vaša schopnosť splácať niečím obmedzená. Či už chorobou alebo stratou zamestnania.

Ak to zhrnieme, tak nad kúpou nehnuteľnosti netreba dlho váhať. Dôvodom rastu cien je aj vysoký záujem. Ten súvisí so strašiakom vysokej inflácie a potrebou bývania. A čím je viac záujemcov a menej predávajúcich, tým viac budú ceny rásť. Ak čakáte pokles cien, môžete čakať zbytočne. Vývoj cien nehnuteľností ovplyvnia ceny materiálov, ktoré v krátkom čase ceny neznížia. Ani hromadná výstavba bytov.

Vývoj teda hrá v prospech predávajúcich a 70 až 80% sa predáva z papiera, o čom sme už písali. A kým je stále záujem kupovať, tak nie je dôvod na znižovanie cien.