Ešte nedávno som publikoval blog, kde som písal, že kríza je v nedohľadne a ceny nehnuteľností rastú. Žiaľ ukazuje sa život, že život má zvláštny zmysel pre zmeny stavu v spoločnosti. Pandémia je tu a opatrenia zo strany vlády prinesú veľké zmeny v našich životoch.

Ak budú prevádzky a firmy zatvorené, ľudia nebudú pracovať, nebudú schopní plniť svoje záväzky voči bankám, správcom bytov, prenajímateľom. Niektoré odhady predikujú, že o prácu príde až 110 tisíc ľudí. Nie som veštec, ale tento scenár s nezamestnanosťou nás čaká, hoci nevieme v akom rozsahu, no príde.

Ceny nehnuteľností sa budú meniť len mierne, nie výrazne ako niekto predpokladá až o 30% nadol. Určite veľa investorov, ktorí nemajú problém s hotovosťou, by sa potešilo, no nebude to tak ako v krízových časoch v roku 2008. Zopakujem čo som už napísal minule:

“Banky, ktoré financujú nehnuteľnosti prostredníctvom hypoték sa na základe opatrení národnej banky na príchod krízy pripravili. Sprísňujú sa podmienky na získanie hypotéky, klienti musia rátať s upraveným LTV, DTI a tiež aplikujú aj stres testy, musí vám ostať dostatočná rezerva aj po navýšení úrokovej sadzby. Ak by aj hrozila nejaká „kríza“ v realitnom sektore, tak to nebude mať taký zdrvujúci dopad na ceny nehnuteľností ako v roku 2008.”

Čo však nastane je to, že ľudia čo prídu o prácu a sú akokoľvek viazaní s bankou cez hypotéky a spotrebáky a majú založené nehnuteľnosti, budú nútení tieto nehnuteľnosti predať. V tom horšom prípade budú končiť v dražbách, ak si nebudú plniť záväzky za platby na nájomnom alebo nebudú vedieť splácať hypotéku.

Pamätám si pokrízové obdobie ako realitný maklér. Mali sme veľa prípadov, kde sme ľuďom finančne pomáhali s oddĺžením a následne sme vyriešili predaj ich bytu a zabezpečili im náhradné bývanie. Toto obdobie príde tak za 2 – 3 roky po kríze, kedy dobehnú všetky nenaplnené záväzky a veritelia a správcovia začnú vymáhať svoje nároky cez dražby a exekúcie. V rokoch 2010 až 2013 realitný trh zažíval boom, ktorý trval až doteraz. Ceny rástli kontinuálne z roka na rok, dopyt prevyšoval ponuku.

V prípade, že sa niekto dostane do finančnej tiesne, bude potrebovať pomôcť vyrovnať nedoplatky na nájomnom, hypotéke a zároveň bude predávať byt, som ako realitný maklér pripravený takým ľuďom pomôcť. Možno to vyzneje ako sebeckosť, no je to moja práca, mám s takým postupom skúsenosti a pomohol som už veľa ľuďom vyriešiť zdanlivo neriešiteľné situácie.

Autor článku:

Marcel Franko – realitný a hypotekárny poradca | +421 949 129 656 | marcel@realitnyobchodnik.sk

Pridaj komentár