Asi najčastejšia otázka na moju prácu. Marcel, aká bude cena nehnuteľností? Kedy príde kríza? No, vysvetľujem to všetkým rovnako a nezvyknem meniť názor. Naposledy nás kríza postihla v septembri 2008. V tej dobe môžeme hovoriť, že praskla ( okrem iného ) realitná bublina. Banky v tej dobe poskytovali hypotéky vo výške 120% LTV. (  Loan to value ). Po príchode krízy prišla doba, kedy sa ceny nehnuteľností prepadli o 30 – 40 %.

Od roku 2012 každoročne ceny nehnuteľností stúpajú. Medziročne napríklad stúpli o 7,5% ( minulý rok ). Čiže za každých  1000 eur ste mohli získať 75 eur. Takže ak ste kúpili v januári 2019 2 izbový byt za 50 tisíc eur ( bavíme sa o okrese Spišská Nová Ves ), mali by ste ho v tomto roku predať za minimálne 53750 eur.

Kríza v nedohľadne. Áno, nehovoríme ( ani odborníci, ani NBS ) že čelíme realitnej bubline. Banky, ktoré financujú nehnuteľnosti prostredníctvom hypoték sa na základe opatrení národnej banky na príchod krízy pripravili. Sprísňujú sa podmienky na získanie hypotéky, klienti musia rátať s upraveným LTV, DTI a tiež aplikujú aj stres testy, musí vám ostať dostatočná rezerva aj po navýšení úrokovej sadzby. Ak by aj hrozila nejaká „kríza“ v realitnom sektore, tak to nebude mať taký zdrvujúci dopad ako v roku 2008.

Takže ako s týmto naložiť? Ak chcete kupovať, kupujte, aj na hypotéky, úroky sú historicky najnižšie, dokonca sa špekuluje o záporných úrokoch. Chcete predať? Ak nie ste investor, ktorý očakáva zhodnotenie v horizonte niekoľkých rokov, tak predávajte. Vhodný čas nikdy nebude a je vždy. ????

Autor článku:

Marcel Franko – realitný a hypotekárny poradca | +421 949 129 656 | marcel@realitnyobchodnik.sk