Kúpa nehnuteľnosti na hypotekárny úver je pre väčšinu ľudí novou a nepoznanou vecou. K takémuto kroku príde obvykle len niekoľko krát za život a situácia môže byť o to neprehľadnejšia a zložitejšia. Preto sa v tomto blogu komplexnejšie pozrieme na finančné náklady spojené s kúpou nehnuteľnosti, ktoré sú špecifické práve pre kúpu na úver. Niektoré poplatky uhradí banka, alebo realitná kancelária v závislosti od prebiehajúcej marketingovej akcie.

Poplatky v banke spojené s úverom

V súvislosti s hypotekárnym úverom existujú dva typy poplatkov a to jednorazový poplatok a pravidelné poplatky. Jednorazový poplatok sa účtuje za poskytnutie úveru, v dnešnej dobe však banky využívajú nulový poplatok v rámci marketingových kampaní na prilákanie klienta.  Pravidelné poplatky súvisiace s hypotékou sú napríklad poplatok za vedenie hypotekárneho účtu, dnes to už zo zákona nesmú robiť. Ak ale budete napríklad financovať stavbu nehnuteľnosti cez hypotéku, môžete naraziť na poplatok za tranže. Ak sa dá, snažte sa vyhnúť poplatku za schválenie hypotéky, najlepšie akciovou ponukou banky. Ak sa poplatku nebude dať vyhnúť, rátajte s tým, že jeho výška môže byť od 0,5 do 1 % zo sumy hypotéky. V prípade čerpania hypotéky na viac krát vo forme tranží treba rátať v niektorých bankách aj s poplatkom za uvoľnenie tranže, ten je obvykle niekoľko desiatok eur.

Znalecký posudok od autorizovaného znalca

Nevyhnutnosťou pre získanie hypotéky je ocenenie nehnuteľnosti znalcom. Znalec stanoví cenu na základe odborného posúdenia technického stavu. Vypracovanie posudku môže zabezpečiť aj banka prostredníctvom interného znalca. Náklady za vypracovanie sa pohybujú pri bytoch od 150 eur a vyššie, za dom si priplatíte aj 250 eur.

Poplatky spojené s katastrálnym úradom

Katastrálny odbor na miestne príslušnom okresnom úrade má svoje poplatky, ktorým sa nevyhnete. Poplatok za vklad do katastra, ktorý sa platí pri zmene majiteľa nehnuteľnosti, je 66 eur s lehotou konania do 30 dní alebo do 266 eur v zrýchlenom konaní do 15 dní. Poplatok za vklad do katastra v súvislosti so zriadením záložného práva pre hypotéku je tiež 66 eur a platí ho spravidla kupujúci, vo výnimočných prípadoch banka. Kópia originálu listu vlastníctva stojí 8 eur.

Poistenie hypotéky

Ide o poistenie na ochranu dlžníka a jeho rodiny v prípade problémov so splácaním v budúcnosti. Taktiež slúži na ochranu banky a to v prípade smrti dlžníka sa vypláca celá istina. Banky poistenie ponúkajú priamo k hypotékam, no nie je povinné. Poistenie 60 tisícovej hypotéky vyjde do 30 eur mesačne. V tomto prípade odporúčam osloviť špecialistu na poistky, banky totiž nemajú komplexné balíky poistenia a bude to aj lacnejšie.

Poistenie nehnuteľnosti

Podmienkou poskytnutia hypotéky je poistenie nehnuteľnosti ako stavby. Výška poistenia závisí od hodnoty nehnuteľnosti podľa ocenenia poisťovňou, najčastejšie je to od 70 do 200 € ročne, podľa toho či ide o byt alebo dom. Tu tiež odporúčam obrátiť sa na konkrétnu poisťovňu, ak chcete ušetriť.

Aby ste celý proces zvládli, pomôžem vám s celým procesom vybavenia hypotekárneho úveru vrátane vybavenia znaleckého posudku, poistenia a konzultačných služieb k ďalším krokom pri kúpe nehnuteľnosti. Taktiež preplácam náklady na znalecký posudok a kolky na kataster pre zápis záložného práva. Neváhajte a poraďte sa, spolu ušetríme vášmu rodinnému rozpočtu.

Autor článku:

Marcel Franko – realitný a hypotekárny poradca | +421 949 129 656 | marcel@realitnyobchodnik.sk