Vlastniť nehnuteľnosť v dnešnej dobe je naplnenie túžby po osobnom vlastníctve a dáva ľuďom pocit istoty a bezpečia. Vlastniť byt je aj skvelá investícia na dôchodok, alebo ako zdroj pasívneho príjmu počas aktívneho života.

Pre vlastnú nehnuteľnosť dnes hovoria jasnou rečou niektoré faktory, ktoré ovplyvňujú osobné vlastníctvo. Sloboda a pocit istoty, že človek má vo vlastníctve reálnu hodnotu, ktorej cena sa rokmi navyšuje. Sami si riadite a kontrolujete finančné toky. Investujete do budúcnosti. Byt môžete prenajímať aj na dôchodku resp. ho môžete speňažiť  a dopriať si tak plnohodnotný život v starobe.

Rekordne nízke úroky na hypotékach priniesli dobu lacných peňazí. Práve tieto úroky mnoho ľudí presvedčia na kúpu investičného bytu. V prípade, že máte zaopatrené deti a vaša rodina ma dostatočný príjem, ste schopní pokryť náklady na ďalšiu hypotéku z inkasovaného prenájmu.

Investícia do bytu sa javí ako lákavá ponuka. Kúpa, kedy si kupujete nehnuteľnosť za účelom ďalšieho prenájmu, ktorý vám minimálne spláca hodnotu nehnuteľnosti, v tom lepšom prípade každý mesiac zarába. V takomto prípade hľadáte nehnuteľnosť, ktorá ma najväčší potenciál na úspešný, ideálny dlhodobý prenájom.

1 a 2-izbové byty sú vhodné pre ľudí, ktorí v ňom budú žiť sami alebo s partnerom a neplánujú v blízkej dobe rodinu. Pred väčšou výmerou tak môžu uprednostniť radšej lepšiu polohu v centre mesta. Vyberajte tak byt, ktorý má investičný potenciál a predajom alebo prenájmom bytu len získate. Takéto byty sa vyznačujú príťažlivou lokalitou a menšou výmerou.

Ako prvé si zadefinujte, akú nehnuteľnosť hľadáte. Novostavby sú pripravené hneď na zariaďovanie a tak je zariaďovanie do nového bývania relatívne rýchle. Kvôli technickému stavu sú však, oproti starým bytom, drahšie až o 30 percent.

Mnohé staré byty sú nedostatočne zrekonštruované alebo majú komplikované vykurovanie. Môžu na váš číhať viaceré nástrahy, ktoré zistíte až po začatí rekonštrukcie. Všímajte si tiež bytový dom ako celok. Ak spoločenstvo vlastníkov bytov nerealizovalo žiadnu väčšiu rekonštrukciu, je len otázkou času kedy sa vám zvýšia náklady na fond opráv.

Zaujímať by vás mali aj celkové mesačné náklady na byt. Ak sa vám mesačná zálohová platba zdá príliš vysoká, je dobré preskúmať tento stav u správcu.

Kúpa bytu je jedno z najväčších rozhodnutí v živote, preto výber bytu nenechávajte na náhodu. Váš rozpočet vám ukáže reálne možnosti, kde a aký byt začať hľadať. Pri hľadaní bytu je dobré mať priority, ktoré sú pre vás dôležité a zase kritériá, pri ktorých môžete prijať kompromis.

V prípade že zvažujete kúpu svojho prvého investičného bytu, môžete sa obrátiť na skúseného realitného poradcu, ktorý vás dokáže usmerniť a vy sa tak môžete vyvarovať chýb pri kúpe a následnom plánovaní prenájmu.

Autor článku:

Marcel Franko – realitný a hypotekárny poradca | +421 949 129 656 | marcel@realitnyobchodnik.sk