Tak sme si už nejako zvykli na to, že keď mladí ľudia poškuľujú po svojom vlastnom bývaní, aby mohli dôstojne žiť, vytvoriť domáce prostredie pre prípadné potomstvo, potrebujú finančnú injekciu na kúpu nehnuteľnosti. Ak ste sa nenarodili so zlatou lyžičkou v ústach, alebo nezdedili majetok väčšej finančnej hodnoty, musíte sa spoľahnúť na klasický nástroj dnešnej doby a síce ste odkázaní na „pomoc“ banky.

Ako vieme, banky poskytujú hypotéky na dobu od 4 až po 30 rokov s rôznymi úrokovými sadzbami. Čo si budeme hovoriť, čím dlhšia doba splácania, tým nižšia splátka a to je fakt, ktorí mnohí z nás vyhodnotia ako najpravdepodobnejší scenár zadĺženia sa na tak dlhú dobu. Pri dnešnom dôchodkovom strope 64 rokov nám vychádza, že najneskôr by ste mali požiadať o hypotéku do 34 roka vášho života, ak teda nechcete aby splatnosť vášho úveru nebola menej rokov a tým pádom zvýšila vaše mesačné náklady na splátku.

Pri svojej práci, keďže riešim aj financovanie bývania, som zatiaľ pri každej hypotéke riešil s klientom to zadĺženie sa na tak dlhý čas. Mnohí si to porovnávajú so situáciou, v ktorej boli ich rodičia. V časoch socializmu ste 3 izbový byt na sídlisku dostali za 35 tisíc KČS :-). Ak ste podpísali vo firme na 10 rokov, dostali ste aj bezúročnú pôžičku, niekto aj na polovicu bytu a z mladomanželskej pôžičky ste byt aj zariadili.

Kapitalizmus je na vrchole a súčasťou systému je poskytovanie úverov za úrok. Banky s radosťou rozdávajú milióny eur a zadlžujú ľudí na veľmi dlhé obdobie. Myslím, že mnohí nemáme na výber. Na trhu existujú aj možnosti ako si hypotéku predčasne splatiť, no všetko závisí aké limity má váš mesačný príjem. Niektoré banky ponúkajú možnosť ako splácať hypotéku aj cez mimoriadne splátky bez úroku. Ak by ste sa chceli poradiť ohľadne financovanie kúpy vašej prvej nehnuteľnosti, môžete využiť moje bezplatné poradenstvo. Poradím s kúpou, aj s úverom.

Autor článku:

Marcel Franko – realitný a hypotekárny poradca | +421 949 129 656 | marcel@realitnyobchodnik.sk