Záujem o rekreačné nehnuteľnosti rastie. Za posledné tri roky sa dopyt po takýchto nehnuteľnostiach zdvojnásobil. Väčšina záujemcov kupuje chatu, alebo rekreačný pozemok pre seba, za účelom vlastného relaxu. Niektorí investori zase nehnuteľnosť ponúkajú na prenájom.

Záleží na lokalite, technickej špecifikácii a štandarde vybavenia. Najdrahšie ponúkané rekreačné nehnuteľnosti sú v najatraktívnejších lokalitách, napríklad v Tatrách, prípadne na Liptove. Lacnejšie ponuky nájdeme na Orave či v Slovenskom raji. 

Financovanie kúpy rekreačnej nehnuteľnosti prostredníctvom úveru je ťažšie. Chaty a chalupy nie sú z hľadiska bonity hodnotené tak vysoko, ako byty alebo rodinné domy. Rekreačnú nehnuteľnosť na hypotekárny úver dokážete kúpiť ľahšie v prípade, že ručíte inou nehnuteľnosťou, napríklad bytom.

Medzi záujemcov o rekreačné nehnuteľnosti patria najmä mladé rodiny s deťmi, ktoré už majú vyriešené vlastné bývanie, a namiesto kúpy rodinného domu uprednostnia kúpu víkendového domu alebo chalupy. Ďalšou skupinou sú staršie páry, pre ktoré môže byť kúpa rekreačnej nehnuteľnosti alternatívou celoročného bývania v rodinnom dome, pričom byt v meste prenajmú alebo predajú.

Ceny rekreačných nehnuteľností vieme ťažšie určiť ako v prípade cien bytov. Priemerné ceny sa porovnávajú veľmi ťažko. Pri bytoch sú ukazovateľom napríklad štvorcové metre, pri chalupe už rozloha nezohráva takú podstatnú úlohu. Cenu ovplyvňuje najmä lokalita, štandard a vybavenie chalupy. Výrazným faktorom ovplyvňujúcim cenu je technický stav nehnuteľnosti aj jej vybavenie, teda to, či má vodu, septik, elektrinu a celoročná rýchla dostupnosť autom z miesta trvalého bydliska.

V prípade, že si rekreačnú nehnuteľnosť chcete postaviť svojpomocne, je pre vás ideálne obzerať sa po pozemku, ktorý je určený na výstavbu. Niektorí developeri ponúkajú výstavbu rekreačných objektov v rámci lokality na to určenej. Možností je viacero. Alebo si kúpite rekreačný pozemok samostatne, alebo kúpite hotový projekt.

Architekt Ing. Michal Bryndza sa vyjadril k veľkosti rekreačného pozemku, k typu výstavby rekreačného objektu a k samotnému riešeniu dispozície a vybavenia rekreačnej nehnuteľnosti:

“Veľkosť pozemku, na ktorom chceme situovať objekt na rekreačné účely je ovplyvnená predovšetkým individuálnymi požiadavkami na samotnú stavbu ale tiež je potrebné zohľadniť aktivity, ktoré budeme na pozemku vykonávať. Ak by sme mali vytvoriť optimálne podmienky pre čo najväčšiu skupinu ľudí a naplniť ich požiadavky, tak by sme mali uvažovať o pozemku s rozlohou 400-600 m2 a zastavanosťou 25-30%.”

“Spôsob výstavby a materiálovú bázu tiež ovplyvňuje veľa aspektov. Či už je to samotné prostredie (v horách, pri jazere, pri mori…), taktiež prístup k pozemku a možnosti realizácie tou ktorou technológiou, nakoniec aj individuálny pohľad investora a schopnosť prijať myšlienky architekta pre vytvorenie rekreačného objektu či už v nadčasovom modernom dizajne, alebo v klasickom drevenicovom výzore. Ak by sme uvažovali o optimálnych podmienkach pre výstavbu, tak by som zvolil kombináciu murovanej a montovanej technológie s modernými princípmi ale s použitím prírodných materiálov dostupných v danom území.”

“Ak uvažujeme o rekreačnom objekte ako o objekte slúžiacom predovšetkým na dočasné bývanie a s ním spojenú rekreáciu, tak by sme sa mali snažiť naplniť požiadavky samotného bývania, pretože ľudia si radi prenášajú zvyky a spôsoby fungovania vo svojom obytnom priestore aj inde, mimo ich bydlisko. Na druhej strane ak ide o dočasné a krátkodobé využívanie rekreačného objektu je možné tieto požiadavky akumulovať na menšej ploche a tak efektívne využiť priestor, ktorý máme k dispozícií. Čiže minimalizovať chodby a komplikované členité dispozície a maximalizovať využitie pobytového priestoru vytvorením čistej funkčnej, ale zaujímavej dispozície. Rekreačný objekt môže využívať aj prvky variability, či úplne otvorených priestorov s možnosťou ich mobilného členenia. Dispozícia a orientácia rekreačného objektu by tieť mala čiastočne zohľadniť orientáciu na svetové strany, svažitosť a prístup k pozemku, výhľady, či odstupy od okolitých objektov. Ak by sme mali uvažovať o vybavení rekreačného objektu, tak by som odporúčal preniesť štandard z obytného priestoru, v ktorom ľudia trvalo žijú aj sem. Či hovoríme o technickom, materiálovom, či technologickom vybavení, tak mali by sme mať na zreteli jeho kvalitatívne prevedenie, jednoduchosť, funkčnosť, odolnosť a jeho nadčasový charakter.”

Ak sa chcete poradiť o výbere rekreačnej nehnuteľnosti, mali by ste osloviť lokálneho realitného makléra. Určite má zmapovanú situáciu v lokalite, teda pozná ponuku a dopyt, ako ja dôležité cenové relácie.

Autor článku:

Marcel Franko – realitný a hypotekárny poradca | +421 949 129 656 | marcel@realitnyobchodnik.sk