Určite ste zachytili informácie o sprísnení podmienok pri poskytovaní hypotekárnych úverov zo strany bánk. Reguláciu spustili nariadenia NBS a postupne sa aplikujú v praxi. Ako kde a ako komu. Ako som to myslel? Dobre zohriaty trh je v Bratislave. Fičia tam developerské projekty, ktoré majú podpísané dohody s bankami, aby financovali kúpu novostavby a najlepšie so 100% krytím. Zvyšok Slovenska sa môže len prizerať. Úroky sú najnižšie v histórii, no nie sú pre každého, o tom ale píšem v inom blogu.

Vraj využite súboj bánk. Reklama je emócia. Nalákať k okienku klienta na najnižší úrok, spracovať žiadosť a začať predávať vedľajšie produkty. Hovorím o otvorení a vedení osobného účtu, pripoistenie úveru v prípade smrti, aktívne sporenie, poistenie nehnuteľnosti, životné poistenie, cestovné poistenie, vklad na terminovaný účet v banke, kreditná karta a úvery so službami. Už sa vám stalo, že po spracovaní žiadosti v banke vám vypočítala banka na základe vašej bonity iný úrok? Vyšší ako deklaruje v reklame? Bežná prax. Potom vám predhodia možnosti zníženia úrokovej sadzby, ak si vyberiete jednu z doplnkových služieb, alebo produkt. Nebudem sa ďalej rozpisovať. Jednoducho si zapnite kalkulačku a rátajte.

Teraz si ukážeme súboj bánk. Žiadate 60 tisíc eur na kúpu so splatnosťou 30 rokov. Banka A ponúka  1,20 % s mesačnou splátkou 198,55 eur a banka B 1,39 % so splátkou 203,92 eur. Rozdiel v splátke je teda 5,37 eur, čo je priemerný poplatok za vedenie účtu v banke ( niekde 3,90 a niekde 7 eur ). Aby ste ale dosiahli najnižší úrok, musíte si aktívne sporiť 10 eur mesačne a poistiť si úver za ďalších 13 eur mesačne. Banka teda získa za 3 produkty necelých 30 eur. Ak ste žiadateľ do 35 rokov, môžete získať ŠPM – štátny príspevok pre mladých, ktorý sa nám scvrkol na 33,33 eur mesačne a vyplatia vám ho v nasledujúcom roku po podaní daňového priznania v úhrne maximálne 400 eur. Takže si s kľudom môžete povedať, že štátny príspevok uhradíte banke za vedľajšie služby a produkty. No to som namodeloval príklad z praxe. Sporenie môže byť aj 30 eur a poistenie aj 20 eur. Záleží čo vám banka ponúkne.

Aby som to zhrnul. Ak vám v banke C ponúknu úrok 1,60 % so splátkou 209,96 eur tak sa nezľaknite a zapnite kalkulačku. Nikto vás nemôže prinútiť na otvorenie účtu, ani poistenie, či sporenie.

Ak sa chcete poradiť pred podaním žiadosti o hypotéku, neváhajte osloviť poradcu. Ak mu úprimne ide o vaše záujmy, tak vám pripraví riešenie, ktoré vám bude najviac vyhovovať.

Autor článku:

Marcel Franko – realitný a hypotekárny poradca | +421 949 129 656 | marcel@realitnyobchodnik.sk