Určite ste sa už stretli s pojmom refinancovanie úveru. Technicky ide o finančný úkon spojený s predčasným splatením staršieho úveru alebo hypotéky, ktorú nahradí iný, a spravidla by mal byť výhodnejší. Úrokové sadzby hypoték sú nižšie ako pri spotrebných úveroch preto, lebo ručíte nehnuteľnosťou.

Ak sledujete najnižšie úroky, ktoré vypľuje kalkulačka na webovej stránke banky, mali by ste zbystriť pozornosť. Údaje sú niekedy skreslené, lebo banka môže ukrývať skryté poplatky. Porovnanie hypoték je náročnejšie ako porovnanie bežných spotrebných úverov. Mali by ste vždy zohľadniť, koľko za úver zaplatíte celkovo.

Nechajte si porovnať všetky dostupné možnosti refinančného úveru. Dôležitá je výška úroku, no sledujte aj výšku splátky, dobu splatnosti. S dobou splatnosti sa spájajú úpravy výšky splátky, ktoré naoko môžu znamenať výhodnejšie podmienky, ustrážte si to. S prenesením úveru do inej banky sú spojené poplatky, obzvlášť v dobe, keď refinancujete mimo výročia ( fixácie ). Alebo sa môžu vyskytnúť iné poplatky či náklady. Do výpočtov si zarátajte podmienky banky viesť si účet, alebo uzavrieť poistenie schopnosti splácať úver. Vypočítajte si, koľko je zostatok na úvere.  Prirátajte všetky poplatky alebo súvisiace náklady. Porovnávajte.

Ak by ste si chceli preniesť hypotéku, alebo spotrebný úver a máte záujem o konkrétnu ponuku na refinancovanie, môžete využiť služby overeného poradcu, ktorý spolupracuje s viacerými bankami a zohľadní všetky faktory, ktoré ovplyvnia váš nový, výhodnejší úver.
Autor článku:
Marcel Franko – realitný a hypotekárny poradca | +421 949 129 656 | marcel@realitnyobchodnik.sk