Príliš vysoké ceny nehnuteľností v našom meste spôsobujú nedostatok lacných možností bývania. Dlhodobým následkom tohto trendu budú vylúčené nízkopríjmové skupiny obyvateľov mesta z možnosti obstarať si vlastné bývanie.

Naši „developeri“, ktorí budujú nové projekty na území mesta, prispievajú k nafukovaniu špekulatívnej bubliny. Už teraz sa vytvára na verejnosti dojem, že v meste pribúda nové bývanie pre všetky vrstvy obyvateľstva. V skutočnosti sa však zastiera fakt, že nové bývanie si môžu dovoliť len nadpriemerne zarábajúce bezdetné páry a príležitostní investori, ktorí si ukladajú svoju hotovosť do nehnuteľnosti. Veľa bytov získali do vlastníctva osoby, ktoré sa pozerajú na nehnuteľnosť ako zdroj ďalšieho príjmu z prenájmu a samozrejme očakávajú, že cena nehnuteľnosti rokmi aj porastie. Tieto aktivity vystrelili aj ceny za prenájom. Priemerná cena prenájmu 2 izbového bytu sa derie k 400 eurám za mesiac vrátane energií.

Na realitný boom zareagovali aj majitelia starších nehnuteľností, ktorí si prispôsobili ceny stavu na trhu. Dobrá správa je, že tento trend je na ústupe a už je možné evidovať mierny pokles cien v segmente starších bytov. Ako predávajúci, tak aj kupujúci musia počítať s tým, že miestny realitný trh dosiahol svoj vrchol niekde na konci leta 2017. Prispeli k tomu najmä banky, ktoré sprísnili podmienky poskytovania hypoték a zastabilizovali aj úroky, ktoré už neklesali výrazným tempom.

V najbližšom období nové projekty bývania v meste narazia na strop záujmu o nehnuteľnosti. Vplývať bude na to fakt, že skupina bonitných klientov už kúpu nehnuteľnosti zrealizovala a jednoducho tu ostane skupina obyvateľov, ktorej dopyt bude neuspokojený kvôli ich finančným limitom a nedostupnosťou konkrétnych typov bývania.

Autor článku:

Marcel Franko – realitný a hypotekárny poradca | +421 949 129 656 | marcel@realitnyobchodnik.sk

Pridaj komentár