Chystáte sa nakladať s majetkom a vybrali ste si postup bez asistencie realitného makléra, potom sa vyvarujte týchto chýb, ktoré už urobili pred vami viacerí vlastníci.

1 Skúsim to sám

Rozhodnutie predať byt, dom, pozemok je pre mnohých životnou udalosťou, obchodom života. Predávajúci sa musí pozrieť na nehnuteľnosť očami kupujúceho, čo býva veľmi náročné, pretože ich viaže citová väzba k nehnuteľnosti. Zavesí sa inzerát napríklad na bazoš a čaká sa odozva. V prvých hodinách sa Vám ohlási množstvo maklérov, ktorí sľubujú množstvo záujemcov. Výsledkom je frustrácia z komunikácie s maklérmi a žiadni reálni záujemcovia.

2 Určenie ceny

Keď už som sa rozhodol predávať na vlastnú päsť, musím určiť cenu nehnuteľnosti. Cenu určujete na základe ponuky na internete, odporúčanie známeho alebo zo znaleckého posudku, či určenie ceny od notára pri dedičstve. Ani jedna cena nie je realizačná, teda skutočná cena, za ktorú sa nehnuteľnosť predá. Výsledkom je zvyčajne predražená ponuka v inzercii a doba predaja sa vám predlžuje.

3 Prezentácia

Súkromní inzerenti podceňujú správne nafotenie, slogan a sprievodný text. Efektívna prezentácia zvyšuje atraktivitu a ponúka detailné informácie o predávanej nehnuteľnosti. Texty typu „Predám pekný byt v dobrej lokalite, cena dohodou“ alebo „predam prizemny byt v meste … “ neponúkajú podrobnú formuláciu informácií o nehnuteľnosti. Výsledkom je jednorázová bezplatná občianska inzercia, ktorá nemusí naplniť očakávania o informovanosti záujemcu.

4 Obhliadky a vyjednávanie

Pri obhliadke nehnuteľnosti bez účasti makléra, je záujemca o kúpu odkázaný na informácie, ktoré mu poskytuje predávajúci. Vystavujete sa prisúdenia neobjektivity zo strany kupujúceho. Ďalej záujemca vám nemusí neposkytnúť kontaktné údaje a vy neviete ako získať spätnú väzbu prípadne ako vyjednávať o predaji. Výsledkom je množstvo neosobných obhliadok hraničiacich s realitnou turistikou.

5 Zmluvy a uzatvorenie obchodu

Ak už sa vám aj podarí dohodnúť na predaji, ste odkázaní na dobré slovo. Navrhuje sa príprava kúpnych zmlúv mimo advokátskej kancelárie. Nie ste informovaní o spôsobe financovania. Ste odkázaní na sprostredkované informácie záujemcu. Výsledkom sú stiahnuté zmluvy z internetu, neschválené financovanie, dlhá čakacia doba na uzatvorenie obchodu, odstúpenie od dohody.

Odporúčanie

Vyhľadajte makléra – odborníka, za ktorým stoja výsledky a spokojní klienti. Zabezpečí klientelu z databázy, navrhne správnu cenu nehnuteľnosti na základe realizovaných predajov, pripraví atraktívnu prezentáciu na platených portáloch, na obhliadku prinesie reálnych záujemcov preverených po finančnej stránke, zastabilizuje obchod rezervačnou dohodou a bude spolupracovať s advokátskou kanceláriou.

Autor článku:

Marcel Franko – realitný a hypotekárny poradca | +421 949 129 656 | marcel@realitnyobchodnik.sk

Pridaj komentár