Ten kto kupoval alebo predával nehnuteľnosť určite vie, čo všetko so sebou prináša tento dôležitý životný krok. Ako sa stretnúť s tým pravým realitným profesionálom?

Pri výbere realitnej kancelárie sa opierajte o referencie a portfólio služieb. Najčastejšie si záujemcovia o sprostredkovania predaja „preklepnú“ web stránku, pri čom nezabúdajú hlavne na sekcie o službách a opis kancelárie v sekciách o nás. Všímajte si štylizáciu textu, gramatické chyby, profesionálnosť opisu, vízie a ciele. Rozlišujte pritom úžitok pre klienta a členstvo v niektorej z realitných asociácií alebo únií.

Realitný poradca by mal vedieť vlastníkovi nehnuteľnosti nastaviť optimálnu trhovú cenu. Svojím aktívnym prístupom k predaju a odborným poradenstvom pripraviť nehnuteľnosť na prezentáciu a následné sprostredkovanie. Zvládnu to len skúsení a pravidelne školení poradcovia. Realitný poradca má dokonalý prehľad o realitnom obchode v praxi, správne reaguje na vaše požiadavky. Správne navrhuje elimináciu prípadných rizík pri predaji alebo kúpe, správne identifikuje vaše potreby ako klienta.

Ak kupujete, zamerajte sa hlavne na exkluzívne sprostredkovaný predaj, kde máte istotu, že poradca má kompletné informácie o nehnuteľnosti a hlavne je jediným sprostredkovateľom pri tomto type predaja. Realitná služba, ktorá nemá platnú sprostredkovateľskú zmluvu ( ústna dohoda ), len umelo napĺňa svoju ponuku a náhodne čaká na predaj napríklad aj masívnou reklamou. Takto sa môže kupujúci dočkať sklamania v podobe neaktuálnej ponuky alebo ceny nehnuteľnosti alebo kúpi predraženú nehnuteľnosť.

Na záver môžem konštatovať, že prostredie v ktorom poradca „ zreje „ má rozhodujúci význam pre jeho profesionálne vystupovanie a komunikáciu s klientom. V prípade, že sa maklér dopúšťa osočovania poradcov z konkurencie, odporúčam vylúčiť s takou osobou akúkoľvek spoluprácu.

Autor článku:

Marcel Franko – realitný a hypotekárny poradca | +421 949 129 656 | marcel@realitnyobchodnik.sk

Pridaj komentár